Nakon što je prije nekoliko dana s nama podijelila savjete za pripremu posebnog stalka za torte od nekadašnjeg fenjera, Marijela Spaić nam danas otkriva tajne uspješne dekoracije božićnih torti.
Božićna čarolija u potpunosti je zavladala svijetom. Sve je u znaku lampica, šarenih ukrasa, snjegovića i zvončića. Naravno, sve to prenijelo se i u slatki svijet pa na svakom koraku možemo vidjeti prekrasno dekorirane torte, kolače, keksiće i druge slastice.
Sve o tomu kako izgleda priprema takve torte otkrila nam je Marijela Spaić iz Facebook grupe Slatka školica.
Naši čitatelji danas imaju priliku vidjeti vaše božićne torte koje su doista prava mala umjetnička djela. Prije svega nam otkrijte koliko je vremena potrebno za stvoriti ovu slatku čaroliju?
Hvala vam. Za ovakve torte potrebno je 3 dana rada i puno sati. Ne brojim, ali radim i do 10 sati dnevno. Većina vremena kod ovakvih torti ode na osmišljavanje i realizaciju ideje za dekoracije.
U dekoriranju ovih torti koristili ste, pretpostavljamo, više tehnika. Možete li nam nabrojati koje ste sve tehnike koristili?
Koristila sam tehniku „šal“ oblačenje fondana, nanošenja tankog printanog fondan papira na oblogu (u dva dijela omotavanjem), modeliranje s fondanom, konturiranje, airbrush i sjenčanje.
Koja je od njih najzahtjevnija, a koja je najlakša?
Najteža je modeliranje i konturiranje. Što zamislim želim postići …a to zahtijeva osim osnovnog oblikovanja, rad na puno drugih detalja da bi se figuri dao karakter.
Najlakša tj. meni najdraža je završna… sjenčanje.
Kako se „gradi“ jedna ovakva torta – koje su početne faze, a koji su zadnji detalji?
Najvažnije je napraviti stabilnu tortu, pogotovo kad se radi o visokim tortama i težinski jačim dekoracijama (recimo visina Snjegović dekoracije sa panjem je 28 cm plus torta 22 cm).
Zatim ide čvrsta krema prije fondana (čoko beton ili keks krema ), fondan obloga te pripremljene i osušene dekoracije.
Zadnji detalji su „šminkanje“ jestivim dust bojama.
Kako postići ovako lijepe, jake boje kao što su na vašim tortama?
Jako volim vintage izgled tako da kad mi se ukaže prilika tako i radim, a za to je jako bitno mješanje boja – recimo u osnovnu crvenu i zelenu dodam malo crne, smeđe, žute da postignem zagasitiju nijansu koju želim.
Kod sjenčanja vrijedi pravilo: dubina je tamnija, izbočina svjetlija.
Recimo na oblogu pletiva na osnovnu zagasitu crvenu sam po krajevima sjenčala deep claret dustom koji je za dvije do tri nijanse tamniji od osnovne boje.
Tako istaknemo detalje, a i dekoracija dobiva svoju dubinu.
Da zaokružim – sve je u detaljima.
Na što je osobito važno pripaziti prilikom izrade ovakvih dekoracija?
Ostaviti dovoljno vremena i ići korak po korak. Ovakva vrsta dekoracije to zahtijeva.
Kakve torte preporučuje za ovakvu dekoraciju?
Stabilne biskvite i čvrste kreme u kojima je baza jaja, gustin …nikako pudinzi koji mogu vrlo lako popustiti. Podložak između katova, a ispod podloška štapići koji drže gornji dio torte.
Obje torte su bile napravljene s dvije kreme: kuhana krema od oraha, maslaca i čokolade u kombinaciji s kremom od naranče.
Ljudi se iznenade kada kušaju moju tortu misleći da je lijepa samo izvana. Torta mora biti jednako ukusna kao što je i lijepa. Isprike nema za drugačije.
I za kraj, za potpune početnike u dekoriranju slastica – koju biste tehniku dekoriranje preporučili za početak?
Lagane dekoracije. Danas ih imamo bezbroj – od raznih tehnika s rižinim i wafer papirom, čokoladni drip, šećerne dekoracije od glukoze, isomalta itd.
Kod fondana treba krenuti s jednostavnim figurama kao što su medo, zeko, maca… pa polako naprijed…
Inače u mojoj grupi Slatka školica imamo besplatne edukacije u izradi slastica i dekoracija. Edukacije vode vrhunske slastičarke i dekoraterke te moja malenkost. Koga zanima može nam se pridružiti.
Fotografije: Marijela Spaić