U vodnjanskom su kraju vjenčanja uvijek bila popraćena dobrim slasticama – danas vam donosimo recepte za čak tri slastice.
Grad Vodnjan i njegova okolica poznati su po brojnim običajima, među ostalim i svadbenima. Naime, nekad su se vjenčanja u ovom kraju slavila uglavnom za Martinje u studenom ili za vrijeme karnevala u veljači i to zato što je tada bilo mnogo vina i svinjetine.
Unatoč činjenici da su se svadbe tradicionalno održavale subotom, pripreme za veliki dan započinjale su već u ponedjeljak i to pripremom keksa busolai, grostoli (kroštule), crocanti i corneti od tijesta za kruh, dok se u novije vrijeme pripremala torta Umberto.
Dan prije vjenčanja bio je rezerviran za donošenje darova i to uglavnom ukrasnih svjetiljki, zdjela, šalica, čaša i tanjura. Gosti su darove donosili u mladoženjinu kuću u kojoj je jedna soba bila ispražnjena od namještaja kako bi tu bili stavljeni darovi i postavljen stol. Upravo tu sobu su posjećivale žene svih kontradi (naselja).
Na dan vjenčanja, a prije same ceremonije, kumovi bi otišli po mladoženju i otpratili ga do kuće mladenke koja se u međuvremenu spremala. Na odlasku su roditelji mladenki dali novac koji će joj donijeti sreću i bogatstvo.
Za odlazak u crkvu, na čelu svadbene procesije bili su svirači lerona (tradicionalni folklorni instrument) i violine, a slijedili su ih mladenka i njezin otac. Mladenku je, zatim, pratio njezin budući muž, s kumovima, a zatim po važnosti ostalo srodstvo. Majke su ostajale kod kuće.
Nakon ceremonije odlazilo se k mladencima na ručak. Između jednog i drugog jela pjevalo se i šalilo pa bi ručak potrajao do kasnih popodnevnih sati. Predvečer bi svi otišli plesati. Ples su otvorili mladenci, a plesali su furlanu, polku, sotis i valcer.
Prije ponoći par bi zahvalio mladenkinim roditeljima na svemu, a zatim su zajedno s gostima, u pratnji prijatelja koji su nosili baklje, otišli na večeru u mladoženjinu kuću u kojoj će mladenci živjeti. Običaj je bio da se baklje postave ispred ulaza kako bi mladenka preskočila vatru te na taj način prešla prag. Slavilo se do jutra, a zatim odlazilo na spavanje nekoliko sati prije odlaska na nedjeljnu misu.
Kad bi mladenci otišli na spavanje, pronalazili su sol ispod plahte ili zvona ispod postelje. Ove šale pripremili bi kumovi bez znanja mladenaca.
No, ni tu nije bio kraj svadbenim svečanostima. Naime, zabava bi se nastavila u nedjelju obilnim ručkom u mladoženjinoj kući. Na kraju proslave svaki bi gost dobio paket slastica koje je ponio kući (u to vrijeme nije bilo ušećerenih badema).
Ako želite i vi oživjeti vodnjanske svadbene običaje ili pak okusiti tradicionalne slatke okuse s vodnjanskih vjenčanja, pripremite njihove kolače po receptima koje donosimo u nastavku.
Kroštule (Grostoli)
Sastojci
- 7 jaja
- 330 g šećera
- 180 g maslaca
- 1 kg brašna
- naribana kora 2 limuna
- 1 vrećica praška za pecivo
- malo ruma ili vina
- 1 vanilin šećer
- prstohvat soli
I još (za posipanje)
- šećer u prahu
Priprema
U manjoj zdjeli istucite žumanjke i šećer dok se ne povežu. Otopite maslac. Bjelanjke posebno umutiti u čvrsti snijeg.
Brašno stavite na hrpu, a u sredini napravite rupu te u nju dodajte naribanu koricu limuna, prašak za pecivo, rum (ili vino), vanilin šećer i prstohvat soli. Polako dodajte otopljeni maslac i žumanjke koje ste prethodno umutili sa šećerom. Snažno mijesite dok tijesto ne bude čvrsto.
Pokrijte tijesto krpom i ostavite da odstoji pola sata. Tijesto razvaljajte, narežite na trake, svaku zavežite u čvor i pržite u kipućem ulju.
Kad kroštule izađu na površinu, izvadite ih iz ulja i stavite na kuhinjski papir kako biste uklonili višak ulja. Zatim posložite na tanjur i pospite šećerom.
Umberto torta
Sastojci
- 4 jaja
- 200 g šećera
- 140 g maslaca
- 280 g brašna
- 5 grama sode bikarbone
- 12 žlica toplog mlijeka
Priprema
Odvojite žumanjke od bjelanjaka. U velikoj zdjeli umutite pjenasto žumanjke sa šećerom. Postupno dodajte maslac, brašno, sodu bikarbonu i mlijeko. Pažljivo promiješajte. Bjelanjke posebno umutiti u čvrsti snijeg, zatim dodajte u smjesu lagano miješajući.
Tijesto izlijte u namašćen i pobrašnjen kalup za tortu. Pecite u hladnoj pećnici i pecite na 180 stupnjeva oko 45 minuta.
Ciambelle (Busolai)
Sastojci
- 1 kg brašna
- 250 g šećera
- 50 g praška za pecivo
- 120 g maslaca
- 4 jaja
- ekstrakt ruma
- mlijeko prema potrebi
I još (za posipanje)
- šećer u prahu
Priprema
Brašno rasporedite na slastičarsku dasku, poput fontane. Dodajte šećer, prašak za pecivo, omekšali maslac, jaja, ekstrakt ruma i energično mijesiti dok tijesto ne postane kompaktno. Mlijeka dodajte prema potrebi.
Kad je tijesto spremno, pokrijte ga i ostavite pola sata. Od tijesta napravite trake dugačke oko deset centimetara i spojite krajeve kako biste dobili krafne.
Pecite u zagrijanoj pećnici na 180 stupnjeva petnaestak minuta. Pospite šećerom.
U suradnji s Turističkom zajednicom Grada Vodnjana
Fotografije: Turistička zajednica Grada Vodnjana