Budući da se snijeg od bjelanjaka često koristi kao osnova u izradi slastica potrebno je biti vrlo oprezan pri njegovoj izradi jer i najmanja pogreška može upropastiti cijelu slasticu.
Prvo i najvažnije pravilo pri izradi snijega od bjelanjaka je da posuda i alati koji se koriste pri izradi moraju biti apsolutno suhi i čisti. Treba paziti da nema zaostalih masnoća te da nisu mokri. Preporučuje se snijeg od bjelanjaka izrađivati u porculanskim ili keramičkim posudama.
Iduće na što treba obratiti pažnju je odvajanje jaja. Izrazito je važno paziti da prilikom odvajanja žumanjak ne uđe u bjelanjak jer ono može utjecati na čvrstoću snijega od bjelanjaka. Ukoliko prilikom razdvajanja u bjelanjak upadne komadić ljuske potrebno ju je odstraniti. To je najlakše napraviti pomoću druge ljuske jajeta jer se one međusobno privlače.
Temperatura bjelanjka značajno utječe na kvalitetu snijega stoga je preporuka da se bjelanjke ostavi na sobnoj temperaturi oko 30 minuta prije početka izrade snijega.
Šećer se u snijeg od bjelanjaka dodaje tek kada se bjelanjci zapjene, a pjena postane čvrsta. Na taj se način sprječava razvodnjavanje snijega. Dodavanje se izvodi postepeno kako bi se šećer ravnomjerno rasporedio, a smjesa postala gusta i sjajna.
Prilikom izrade snijega od bjelanjaka potrebno je krenuti s najmanjom brzinom miješanja te ju povećavati svaku minutu, a preporuča se da se prilikom izrade bjelanjci miješaju uvijek u istom smjeru. Na taj se način dobiva voluminozna, prozračna smjesa. Ne postoji točno određeno vrijeme miješanja bjelanjaka za dobivanje čvrstog snijega. Međutim, treba napomenuti kako idealni snijeg od bjelanjaka mora biti gladak i ravnomjeran pa bi miješanje trebalo završiti kada se to postigne jer predugo miješanje može dovesti do pojave viška tekućine što dovodi do propadanja snijega. Kako bi se ubrzao postupak izrade bez da dođe do razdvajanja bjelanjaka, u njih se može dodati nekoliko kapi limunovog soka.
Poznato je da sol pojačava okuse, ali isto tako, ona služi kao stabilizator u bjelanjcima pa se njenim dodavanjem omogućava lakša izrada te se dobiva čvršći snijeg. Kao stabilizator može se koristiti i vrhnje, ali i škrobno brašno umiješano u šećer koji se dodaje bjelanjcima.
Prilikom provjere kvalitete izrade snijega mogu poslužiti metlice miksera – smjesa se treba zadržati na njima i biti postojana. Također, može se provjeriti i okretanjem zdjele naopako – kvalitetno izrađeni snijeg neće se odvojiti od stijenki.
Snijeg od bjelanjaka može se aromatizirati dodavanjem arome vanilije ili sitno ribane korice limuna ili naranče.
Fotografija: Pixabay