Zahvaljujući Ingi i Lily Bašić s bloga Feeding Art pronašli smo savršen recept za sladoled od čokolade za one koji imaju aparat za sladoled.
Sastojci
- 300 g mlijeka (min 3,5 % masnoće)
- 20 g vrhnja za šlag (min 32 % masnoće)
- 70 g čokolade (min 60 % udio kakaa)
- 20 g kakaa (tamnog, za kolače)
- 15 g mlijeka u prahu (ne bjelilo za kavu)
- 18 g dekstroze (dostupno u svim većim supermarketima)
- 18 g glukoze u prahu (dostupno online)
- 30 g šećera
- 25 g invertnog šećera (recept se nalazi na kraju ili se može kupiti online, eventualno u bio prodavaonicama)
- 1 g brašna od rogača (dostupno u bio prodavaonicama ili online), koristi se za zgušnjavanje
Priprema
Zdjelu u kojoj ćete staviti pripremljenu smjesu za sladoled ostavite u zamrzivaču da se hladi dok pripremate smjesu. Na taj način ćete brže ohladiti smjesu jer nije poželjno da dugo stoji na sobnoj temperaturi.
Sve suhe sastojke, osim kakaa, izvažite i pomiješajte.
Preporučam da smjesu za sladoled zagrijavate na parnoj kupelji kako bi izbjegli da smjesa zagori ili se pregrije (nikako ne smije kuhati). Zagrijte 150 g mlijeka s kakaom uz stalno miješanje pjenjačom do 90°C (na taj način se okus kakaa dodatno pojačava). Potom dodajte čokoladu i otopite te odmah i ostale sastojke te uz stalno miješanje zagrijte do 80°C (radi pasterizacije). Smjesu pirirajte da se svi sastojci dobro sjedine te prelijte u ohlađenu zdjelu iz zamrzivača.
Kada se ohladi na sobnoj temperaturi, prekrijte folijom i ostavite u hladnjaku barem 5-6 sati, a najbolje tijekom noći. Što je smjesa hladnija, brže će se sladoled stisnuti u aparat.
Ujutro još jednom dobro pirirajte (poboljšava kremoznost sladoleda). Ubacite smjesu u aparat za sladoled i prema uputama za aparat pripremite sladoled.
Kada se sladoled već dovoljno stisnuo, prebacite ga u posudu s poklopcem i ostavite u zamrzivaču.
Napomena
Sladoled je intenzivog okusa poput tamne čokolade zbog zagrijavanja kakaa na 90°C čime se pojačava njegova aroma. Sladoled je dosta kremozan i uglavnom se lako da porcionirati odmah iz zamrzivača. Po želji možete dodati malo cimeta, čilija, a za one navikle na azijske okuse dobro bi se slagalo i sa đumbirom.
Recept je za aparat za sladoled. Moj je kapaciteta 300 ml. S kompresorom je pa nije potrebno zamrzavati posudu prije izrade sladoleda. Možete sladoled napraviti i s aparatom bez kompresora, jednostavno slijedite upute proizvođača.
Ja pripremam smjese za sladoled (kod tople pripreme, bez obzira je li s jajima ili bez) uvijek iznad parne kupelji jer se moraju zagrijavati do 80°C i na taj način izbjegnem mogućnost da smjesa zagori.
Idealna temperatura za čuvanje sladoleda u zamrzivaču je od -15 do -18. Kako ja imam kombinirani hladnjak bez mogućnosti da se zamrzivač posebno temperira, ponekad se temperatura spusti i na -25. U tom slučaju, ako je sladoled pretvrd, ostavite ga 5-10 minuta u običnom hladnjaku prije serviranja.
Invertni šećer priprema se lako, a važan je sastojak u sladoledu jer usporava kristalizaciju.
Recept za invertni šećer
Sastojci
- 350 g šećera
- 155 ml vode
- 2 g limunske kiseline
- 1,5 g sode
Priprema
Prokuhajte šećer i vodu uz stalno miješanje. Sklonite s vatre i dodajte 2g limunske kiseline te na laganoj vatri kuhajte 15-20 minuta do temperature 110°C. Sklonite s vatre, pustite da se ohladi do 90°C i dodajte 1,5 g natrona (sode). Promiješajte, ohladite i čuvajte u hladnjaku u zatvorenoj posudi do 3 mjeseca.
Fotografija: Feeding Art