Istraživanja pokazuju da je utjecaj šećera na organizam sličan utjecaju teških droga.
Šećer na naš organizam djeluje poput droge, barem to pokazuju rezultati istraživanja koje su nedavno proveli istraživači s Aarhus University u Danskoj.
Oni su dvanaest dana svinjama davali vodu zaslađenu šećerom te zatim ispitivali promjene u njihovom mozgu. Rezultati su pokazali da je došlo do značajnih promjena u razini dopamina i opoida u mozgu, sličnih promjenama koje izazivaju lijekovi koji uzrokuju ovisnost.
Jedan od istraživača je zaključio kako nema sumnje da šećer ostavlja brojne psihološke posljedice i da postoji više razloga zbog kojih on nije zdrav.
Utvrđeno je i da šećer utječe na procese u mozgu na sličan način na koji utječu i droge. Naime, već nakon prvog uzimanja zaslađene vode, primijećene su promjene u opoidnom sustavu u mozgu, koji utječe na osjećaj dobrobiti i zadovoljstva.
Tijekom ovog istraživanja, sedam minijaturnih svinja pilo je dvije litre zaslađene vode u periodu od dvanaest dana, a njihov je mozak ispitan prije samog početka istraživanja, nakon prvog dana i nakon zadnjeg dana.
Istraživač je također istaknuo da ukoliko do promjena u mozgu dolazi nakon samo dvanaest dana, da je očito da ovisnost o šećeru može uzrokovati ozbiljne probleme.
Inače, konzumacija šećera je povezana s depresijom i Parkinsonovom bolešću.
Ipak, kako bi dobili pouzdanije podatke, ovakva će istraživanja biti potrebno provesti i na ljudskoj populaciji.
Izvor: metro.co.uk
Fotografija: Pexels