Brašno, jaja, voda i masnoća četiri su osnovna sastojka za pripremu najraznovrsnijih slastica. Njihov omjer određuje vrstu tijesta, a samim time i okus i teksturu slastice. Iako su varijacije na temu bezbrojne, Slatkopedija vam danas donosi pregled tijesta koja se najčešće koriste u slastičarstvu.
Prhko tijesto
Prhko tijesto (franc. pâte brisée) je tijesto koje u sebi sadrži veliki postotak masnoće. Idealno prhko tijesto mora biti hrskavo i topiti se u ustima. Ono ne raste prilikom pečenja jer ne sadrži prašak za pecivo ili kvasac. Prhko tijesto priprema se u omjeru 2:1 – dva dijela brašna na jedan dio masnoće. Za izradu slastica (pita, tartova, quichea i keksa) koristi se tijesto s dodatkom šećera (franc. pâte sucrée) u omjeru temeljnih sastojaka 1:2:3 – jedan dio šećera, dva dijela masnoće te tri dijela brašna. Pročitajte i naše savjete za uspješnu izradu prhkog tijesta.
Dizano tijesto
Dizano tijesto je ono tijesto koje uz brašno sadrži i kvasac. Pod djelovanjem kvaščevih gljivica, koje u tekućini (mlijeko ili voda s eventualnim dodatkom šećera) na odgovarajućoj temperaturi ispuštaju ugljični dioksid, tijesto dobiva na volumenu i postaje rupičasto. Dizano tijesto mijesi se rukama pa se zatim ostavi na toplom mjestu da udvostruči obujam. Tada se premijesi i oblikuje. Od dizanog tijesta pripremaju se slastice poput orahnjače, makovnjače, pince (sirnice) ili kifle, a od verzije s nešto više tekućine pripremaju se krafne i kuglofi.
Biskvit
Biskvit je tijesto koje je osnova gotovo svakog kolača ili torte. Temeljni sastojci za biskvit su brašno, šećer, maslac (ili neki drugi oblik masti), jaja i prašak za pecivo. Za pripremu biskvita, jaja se najčešće razdvajaju na bjelanjak i žutanjak i zasebno mute. No, omjer sastojaka kao i dodaci poput čokolade, voća i orašastih plodova potpuna su sloboda slastičara.
Lijevano tijesto
Slastice poput palačinki, vafli, drobljenaca i zlevanki pripremaju se s lijevanim tijestom. Ovo tijesto spravlja se od brašna, jaja i vode ili mlijeka, a masnoća i šećer se mogu i ne moraju koristiti. Ne sadrži kvasac, ali može sadržavati neki drugi sastojak koji pomaže dizanju tijesta poput sobe bikarbone ili praška za pecivo. Struktura mu je najčešće rijetka i ne da se mijesiti rukama.
Vučeno tijesto
Vučeno tijesto jedno je od onih tijesta čija priprema zahtjeva iskustvo i vještinu. Ovo tijesto koristi se za izradu štrudli, bureka i baklava, a mora biti toliko tanko izvučeno da se kroz njega vidi, no ne smije pucati.
Priprema vučenog tijesta prava je znanost pa neki savjeti kažu da je za pripremu važna i temperatura prostorije: najbolje ga je pripremati u toploj prostoriji bez propuha. Ovo tijesto sastoji se od brašna, malo soli, malo masnoće i vode. Nakon dužeg miješenja i odmaranja, tijesto se rukama razvlači u koru te zatim puni raznim nadjevima.
Kuhano tijesto ili choux
Choux tijesto (franc. pâte a choux) osnova je brojnih slastica, poput francuskih profiterola i eklera, španjolskih churrosa i orijentalnih tulumbi. Sastoji se od maslaca, vode, jaja i brašna. Voda i maslac se zakuhaju, a zatim se doda brašno i kuha još nekoliko minuta. Kada se smjesa ohladi, dodaju se jaja, a nedostatak praška za pecivo nadomjesti se pečenjem i velikom količinom vlage koja se pritom stvara. Nakon kuhanja, tijesto se formira i opet termički obrađuje, to jest peče ili prži u ulju.
Lisnato tijesto
Lisnato tijesto je tijesto pripremljeno bez šećera, prepoznatljive je slojevite strukture i bogato je masnoćom. Sastoji se od brašna, masnoće, malo soli i vode. Priprema lisnatog tijesta je zahtjevna i dugo traje. Tijesto se uvijek iznova preklapa i valja, kako bi se stvorili slojevi tijesta povezani tankim listićima maslaca. Iz tog razloga mnogi se odlučuju za kupnju unaprijed pripremljenog lisnatog tijesta.
Krumpirovo tijesto
Tijesto koje se koristi za pripremu tradicionalnih knedli sa raznim voćem, ali i raznih drugih valjušaka, kao glavni sastojak ima kuhani protisnuti krumpir. Krumpiru se zatim dodaju jaja i brašno, dok se smjesa ne poveže u tijesto.
Fotografije: Pixabay