U Slunju se, prije više od mjesec dana, otvorilo novo mjesto za slatkoljupce – slastičarnica Diva. Tom smo prigodom porazgovarali s Ivanom Živčić, vlasnicom slastičarnice koja je za naš portal ispričala sve, od ideje o slastičarnici do realizacije, a osvrnula se i na hrvatsku slastičarsku scenu te problematiku obrazovanja za slastičare.
Iza imena slastičarnice Diva kriju se imena Ivanine djece, David i Iva, a ideja o imenu joj je sinula nakon puno razmišljanja. Otvorenju Dive prethodio je dugi period rada i mnogi problemi na koje je naišla zbog pandemije, no ljubav prema slastičarstvu te ogromna podrška koju je imala, kako od obitelji tako i od djelatnika koji s njom rade, nisu joj dali da se odustane.
Ivana kaže kako su pripreme za otvaranje trajale su otprilike 6 mjeseci, no ono što odnosi mnogo vremena su ishodovanja raznovrsnih dozvola.
Već u prvih nekoliko tjedana Diva je postigla veliku posjećenost, a gosti ove slastičarnice raznih su godina i ukusa. „Iskreno ja sam prezadovoljna, još uvijek istražujemo želje gostiju, a one su zasad različite kao što nam je i dob gostiju različita. Tako da su mladi za nekakav moderniji đir slastica, a stariji za nekakvu klasiku od kremšnita, baklave….“ – priča Ivana o prvim danima poslovanja slastičarnice te o željama gostiju.
Pozitivni pomaci na hrvatskoj slastičarskoj sceni
Osvrnula se i na stanje na hrvatskoj slastičarskoj sceni općenito: „Moglo bi se reći da je do nedavno zanimanje slastičara bilo zanemareno i na neki način podcijenjeno. Raduje me da se unazad nekoliko godina mijenja taj stav o zanimanju slastičar i da je sve veći interes za tim zanimanjem.“
Smatra kako uspješno pratimo svjetske slastičarske trendove te kako svi koji žele učiti i raditi na kvaliteti svog rada razne svjetske edukacije mogu dobiti i u Hrvatskoj.
„Istina je da te edukacije nisu jeftine, ali su dostupne. Na neki način bi se moglo reći da su nam i razni tutorijali, video uradci, fotografije iz raznih medija danas dostupni i pomoću njih možemo puno naučiti.“
Među hrvatskim kolegama ima mnogo onih koji su zaslužili Ivanino divljenje, no kaže kako ne bi nikog posebno isticala.
Osim što je uspješna voditeljica slastičarnice, Ivana je i nastavnica stručnih predmeta u srednjoj školi. Na pitanje koliki interes djeca pokazuju za učenje i rad Ivana odgovara: „Djeca će pokazati interes za struku ako im taj predmet približite i učinite interesantnim. Ima trenutaka kad nije interesantno, a to se odnosi na usmene i pismene provjere znanja, a sve ostalo je zanimljivo jer oni svojim rukama stvaraju određena dijela, koja na kraju mogu kušati i biti ponosni na sebe kako su nešto napravili i primijetila sam kako ih to raduje.“
Glavni izazovi u obrazovanju
Jednim od najvećih problema prilikom školovanja za slastičara Hrvatskoj Ivana smatra nedostatak stručne literature, no ipak kao najveći problem izdvaja financije.
„Mi dobijemo 8 kuna po učeniku za praktični rad, za jednu vježbu. U našem je zanimanju bitan rad i praksa i to nam je premalo sredstava. Osim toga problem su i zastarjela oprema i kabineti. Mislim, danas je slastičarstvo podignuto na jednu višu razinu u ugostiteljstvu. Svi možemo vidjeti kakva se oprema, razni alati, a i sirovine koriste kod izrade slastica, a upravo to isto školama nije dostupno. Isto tako mislim da bi trebalo sve strukovne nastavnike stalno educirati ako želimo pratit svjetske trendove u radu i kvaliteti rada s učenicima. Od svojih kolega sam čula da su otvoreni centri izvrsnosti (opremanje kabineta i edukacija nastavnika) koji su financirani projektima EU fondova, a to se odnosi na veće gradove i škole s više učenika, što znači da opet određena mjesta ostaju zakinuta po mnogo čemu.“ – izložila je svoje viđenje problema u hrvatskom obrazovnom sustavu za slastičare.
Pitali smo ju i za praktičnu nastavu koju đaci obavljaju tijekom školske godine, imaju li adekvatne uvjete i mogućnost stjecanja praktičnih vještina: „Što se tiče praktične nastave ja sam jako zadovoljna jer moji učenici idu na Plitvička jezera odrađivati praksu i tamo zaista imaju mogućnosti dobiti kvalitetno osposobljavanje, od radioničkog do hotelijerskog slastičarstva. Ima više objekata kroz koja oni prolaze i u svakom objektu je različita izrada slastica. Stručno i ljubazno osoblje u tim objektima im je uvijek spremno pomoći i sve u detalje pokazati. Naši učenici se školuju po JMO programu što znači da imaju jako puno prakse, a praksa u našem strukovnom zanimanju je bitna.“
“Morate jako voljeti ono što radite”
Što se pak zastupljenosti slastičarstva u medijima tiče, Ivana kaže: „Rekla bih da u medijima ima prostora za slastičarstvo, ali isto tako moramo sami biti aktivni i promovirati taj naš rad. A prikazuje li se rad na adekvatan način – tu mislim da uvijek ima prostora za poboljšanje.“
Na kraju smo ju pitali da s nama podijeli slatki savjet za uspješnu pripremu slastica na što Ivana kratko odgovara: „Savjet je da morate jako voljet ono što radite – tu je sva mudrost.“
Fotografije: Diva