Blagdani su izvrsno vrijeme za pripremu raznovrsnih slastica, a pri njihovoj se izradi često koristi čokolada. No, s njom treba biti oprezan kako ne bi upropastila okus ili izgled slastice, a što treba izbjegavati prilikom izrade slastica s čokoladom donosimo u nastavku.
Odabir čokolade
Najvažnija stavka je odabir čokolade: što je veći postotak kakaa u čokoladi to je gorčina jača jer sadrži manje zaslađivača stoga pazite na količinu mliječnih tvari i šećera kako bi vaša slastica ostala slatka.
Osim postotka kakaa u čokoladi, treba paziti i na kvalitetu čokolade. Jeftine čokolade mogle bi upropastiti slastice jer mogu lako zagorjeti ili ganache može biti prerijedak.
Kvalitetna se čokolada prepoznaje po glatkoj i sjajnoj teksturi, intenzivnom mirisu, lakom topljenju u ustima te karakterističnom zvuku prilikom lomljenja čokolade na sitnije komadiće.
Oblaganje kalupa za pečenje
Još jedna vrlo važna stavka prilikom izrade čokoladnih slastica je oblaganje kalupa za pečenje. Inače se lim za pečenje namasti i pospe brašnom, no to može utjecati na estetski izgled vaše slastice, stoga prilikom izrade čokoladnih slastica lim za pečenje pospite kakao prahom kako biste izbjegli bijele tragove na površini, ali i ljepljenje za lim. Ipak, važno je obratiti pažnju na odabir kakaa kojim se lim za pečnje posipa jer bi se zaslađeni kakao mogao karamelizirati prilikom pečenja zato je gorki kakao najbolji izbor.
Topljenje čokolade
Pregrijavanje čokolade također može uzrokovati probleme kako okusne tako i vizualne pa je preporuka čokoladu topiti na pari uz konstantno miješanje ili u mikrovalnoj pećnici u kratkim vremenskim intervalima uz miješanje između serija zagrijavanja.
Prilikom otapanja čokolade na pari pazite da čokolada ne dođe u kontakt s vodom jer bi to moglo dovesti do uništavanja njezine teksture i stvoriti probleme u daljnjoj izradi.
Sjeckanje čokolade
Vrlo je važno i ispoštovati korak sjeckanja čokolade. Iako nitko ne voli dodatne korake u izradi slastica ovo je jedan od koraka koji se nikako ne smije preskakati jer će se sjeckana čokolada jednoliko istopiti te će se tako izbjeći problemi zagorjevanja ili nedovoljnog otapanja velikih komada čokolade.
Prilikom izrade čokoladne glazure dobro je dodati malo masnoće u čokoladu kako bi se lakše topila i kako bi poprimila lijepi sjaj i glatku teksturu, no važno je da masnoća, koju god odabrali, bude sobne temperature kako ne bi nastale grudice.
Dodavanje soli
Iako mnogima sol zvuči nespojivo sa slasticama, sol pojačava okuse stoga je poželjno čokoladi dodati prstohvat soli kako bi se u potpunosti istakao njezin okus.
Osim što pojačava okuse, smanjuje slatkoću i gorčinu pa se njezinim dodavanjem može u potpunosti izbalansirati okus.
Pravilno skladištenje čokolade
I za kraj, pored svih navedenih savjeta, možda je najvažniji onaj da tajna ukusne čokoladne slastice leži u pravilnom skladištenju čokolade. Upravo nepravilno skladištenje dovodi do narušavanja teksture te promjene okusa. Zato čokoladu uvijek čuvajte na sobnoj temperaturi, na suhom i tamnom mjestu u hermetički zatvorenoj posudi.
Izvor: thedailymeal.com
Fotografije: Canva