Sezona je sladoleda, a mnogim mu osobito vole dodati preljev od karamela pa je stoga ovaj recept stigao u pravi čas i to zahvaljujući Ireni Gavran s bloga Pregacha.
Sastojci
- 200 g kristal šećera
- 300 g vrhnja za šlag s mliječnom masti
- 50 g maslaca
- prstohvat soli
Priprema
Na tavu sam rasporedila u podjednakom sloju šećer. Stavila sam na najjaču jačinu na štednjak i pustila da se krene topiti. Vrhnje za šlag sam grijala sa strane, a maslac sobne temperature izvagala, neka je spreman.
Jedino na što pazim u ovoj fazi je da mi je posuda u kojoj topim šećer jednakog promjera kao onaj krug od indukcije, kako bi se što ravnomjernije topila. I još jedna stvar. Kako mi počne mijenjati boju šećer, tako smanjujem jačinu indukcije. Tik pred dodavanje vrhnja, dođem čak i do jačine broj 3 (3 do 9) jer tako sprječavam da šećer izgori. U ovoj fazi šećer ne miješam puno, tu i tamo ga malo prebacim s točke na točku gdje vidim da se brže topi. Koristim silikonsku špatulu, mada sam na puno videa vidjela da to rade i drvenom kuhačom.
Kad se šećer otopio i postao tamno zlatne boje ili boje jantara (kako se često navodi) dodala sam zagrijano vrhnje za šlag.
Na dovoljnoj distanci, počela sam miješati dobivenu smjesu (distanca je potrebna jer karamel zna prskati). Šećer se stvrdne dosta ispod vrhnja, no to neka vas ne brine.
Pažljivo miješajte, pokušajte sve te tvrde komade šećera odlijepiti od posude. U ovom periodu sad pojačavam jačinu štednjaka. I do kraja znam doći i na jačinu 6,7 od 9.
Strpljivo, ovaj proces kod mene zna trajati i duže od 10 minuta. Ja lagano špatulom gnječim te grumene nakupljenog šećera. I eto, nekim čudom se otopilo do zadnjeg komadića. U dosta videa sam vidjela da oni ostatke, kad dođu do odgovarajuće gustoće – jednostavno izvade.
Posolite karamel i dodajte maslac. I miješajte na srednjoj temperaturi dok ne dobijete jednoličnu smjesu u kojoj su se sad svi sastojci sjedinili.
Karamel će vam se činiti dosta rjeđa od onoga što će biti kad se ohladi.
Ova moja se hladila na sobnoj temperaturi. Sutradan sam ga morala malo „otopiti“ tako što sam posudu s karamelom stavila u vrelu vodu da se ugrije i ponovno postane maziv.
Najbolje je pogledati par videa na Youtubeu s pripremom karamela. Čisto da dobijete osjećaj u kojoj fazi se što događa, pogotovo ako prvi put radite karamel. Bar je meni tako bilo lakše i na takav način sam se i odvažila probati raditi domaću karamelu. A kad jednom probate, nema povratka. Rijetko koja kupovna karamela će vam se moći mjeriti s vašom.
Fotografija: Pregacha