Ova škola osim na kvaliteti prenošenja znanja, radi i na kvaliteti prostora u kojima se učenici obrazuju, stoga će u skoroj budućnosti modernizirati kabinete i opremu kako bi učenici iz škole izašli kao vrhunski slastičari spremni odgovoriti na sve izazove modernog slastičarstva.
Malo po malo raste popularnost slastičarstva kao struke, a Hrvatski zavod za zapošljavanje ovo zanimanje svake godine navodi kao jedno od najtraženijih zanimanja na tržištu rada. Ne čudi stoga da je, baš kao što stručna suradnica pedagoginja iz Ugostiteljske škole u Opatiji Jelena Barić kaže, odabir obrazovanja za zanimanje slastičar izvrstan odabir. Osobito pak, navodi nadalje ona, ako đaci odaberu Ugostiteljsku školu Opatija koju uskoro očekuju brojne promjene i modernizacija.
Naime, budući da je ova škola, kao jedna od šest srednjoškolskih obrazovnih institucija u Republici Hrvatskoj, imenovana Regionalnim centrom kompetentnosti u sektoru ugostiteljstva i turizma, iduće joj godine predstoje milijunska infrastrukturna ulaganja iz europskih fondova, a ujedno je škola nositelj dvaju projekata u vrijednosti od gotovo 90 milijuna kuna financiranih bespovratnim sredstvima Europske unije. Nastavnici u školi prolaze brojna stručna usavršavanja u području gastronomije, uključujući slastičarstvo pa će tako svoja znanja moći prenositi sadašnjim i budućim generacijama slastičara.
Osim svega, školu očekuje i modernizacija i uređenje školskog prostora, kao i uvođenje SMART praktikuma u kojem će primijeniti nove tehnologije u sektoru turizma i ugostiteljstva te će se izraditi portal za elektroničko učenje i digitalni obrazovni sustav. Tako će učenici koji ove godine upišu Ugostiteljsku školu Opatija imati prilike raditi u visokokvalitetno i moderno opremljenom kabinetu slastičarstva te steći znanja i vještine o najnovijim trendovima u izradi slastica.
Kako postati jedan od dvanaest učenika koji će u novoj školskoj godini započeti slatko obrazovanje? Vrlo lako jer bodovnog praga za upis u ovo zanimanje nema. Potrebno je tek prilikom upisa donijeti svjedodžbu liječnička specijalista medicine rada o nepostojanju zdravstvenih kontraindikacija za obavljanje zanimanja te upisnicu.
Obrazovanje za zanimanje slastičar traje tri godine, a svrha mu je osposobiti učenike za samostalni rad u pripremi različitih vrsta slastica.
Tijekom školovanja učenici stječu teorijska i praktična znanja te vještine pripremanja različitih vrsta slastica, a u opremljenim kabinetima slastičarstva u školi i vrhunskim ugostiteljskim objektima uče kako o klasičnim slastičarskim tehnikama, tako i o modernim inovacijama u svijetu slastičarstva.
Program za zanimanje slastičar sastoji se od općeobrazovnih i stručnih predmeta te praktičnog dijela, a nastava se odvija tako da učenici četiri dana u tjednu sudjeluju na nastavi u školskim učionicama, dok je jedan dan posvećen radu u školskom kabinetu slastičarstva.
Također, učenici imaju obavezu odraditi i praktičnu nastavu tijekom nastavne godine, u iznosu od 280 sati u prvom i drugom razredu te 256 sati u trećem razredu, kao i stručnu praksu koju odrađuju tijekom ljeta, u iznosu od 182 sata. Praktična nastava i stručna praksa odrađuju se izvan škole, u slastičarnicama.
Na praktičnoj nastavi u školskom kabinetu slastičarstva učenici izrađuju i vježbaju izradu slastica. Nakon demonstracije nastavnika učenici u grupama ili pojedinačno dobivaju zadatak koji uz praćenje i pomoć nastavnika odrađuju. Na kraju vježbe slijedi evaluacija u kojoj nastavnik zajedno sa svim učenicima komentira napravljeni rad, a zatim slijedi degustacija i drugi komentari.
Upisom u ovu školu učenici dobivaju priliku učiti od mentora s dugogodišnjim iskustvom te prezentirati svoje znanje i vještine na mnogobrojnim natjecanjima i manifestacijama.
Po završetku obrazovanja polaže se završni ispit kojim se stječe kvalifikacija za tržište rada.
Za ovu je školsku godinu planirano 12 upisnih mjesta za zanimanje slastičar, što je optimalan broj za održavanje nastave u školskom kabinetu jer je rad u manjim grupama učinkovitiji, učenici lakše međusobno rade i komuniciraju, a nastavni proces je kvalitetniji jer se nastavnica slastičarstva može posvetiti svakom pojedinom učeniku.
Iza učenika ove škole već je puno uspjeha na državnim i međunarodnim natjecanjima pa su tako osvojili zlatna priznanja u pripremanju slastica na međunarodnom natjecanju Gatus 2019. te međunarodnom sajmu Lorist 2017. godine.
Veliki broj učenika koji su završili smjer slastičar u ovoj školi, danas radi u poznatim i prestižnim objektima te su cijenjeni na tržištu rada zbog usvojenog znanja i vještina s kojima izlaze iz škole.
Na kraju, stručna nastavnica slastičarstva za sve buduće učenika pripremila je posebno pismo dobrodošlice u njihov slatki kabinet:
„Dragi budući slastičaru,
želiš li upisati „najslađe zvanje“, upoznat ćeš se s osnovama ovog lijepog zanimanja. Iako je ovo posao koje iziskuje puno stručnog znanja, vještina i strpljenja, krajnji rezultat je uvijek veličanstven. Poznata je izreka kako dobar kolač može popraviti prosječan obrok, a loš uništiti i onaj najbolji. Tako svaka svadba ili neko slavlje završe tortom ili ukusnom slasticom. Lijepo je znati da će se upravo uz tortu fotografirati najviše ljudi i da će „tvojih ruku djelo“ gledati mnogi. Za ovo zanimanje dobro je posjedovati i malo umjetničkog talenta jer slastice trebaju biti ukrašene i lijepo dekorirane, ali ne brini jer ćeš uz malo truda i dobre volje sve savladati.
Nadam se da sam ti barem malo zagolicala maštu i da si počeo/počela razmišljati o slastičarstvu kao tvom budućem zanimanju.
Lijep pozdrav,
tvoja buduća nastavnica slastičarstva“
U suradnji s Ugostiteljska škola Opatija
Fotografije: Ugostiteljska škola Opatija