Odabir srednje škole jedan je od najvažnijih životnih odabira, a zašto je upis u zanimanje slastičar u Srednjoj školi ban Josip Jelačić u Zaprešiću pravi izbor za ljubitelje slastica, donosimo u nastavku.
Malo po malo, slastičarstvo zauzima sve istaknutije mjesto na hrvatskoj gastro sceni. Iako se nažalost to zanimanje još uvijek ne cijeni dovoljno, neki pomaci na bolje primjećuju se iz dana u dan. Upravo to ističe i stručna nastavnica slastičarstva Mirjana Šams iz Srednje škole ban Josip Jelačić iz Zaprešića koja kaže da slastice više nisu samo završni dio obroka, već da postaju prave umjetničke kreacije. „Biti slastičar nije uvijek lako, ali ako uživate u onomu što ste svojim rukama izradili, ako vas privlače zamamni mirisi i predivni oblici, dekoracije i boje gotovih slastica, ako se volite kreativno izraziti, onda je slastičarstvo odličan izbor.“
U njezinoj školi za slastičare je rezerviran trogodišnji program koji se izučava po jedinstvenom modelu obrazovanja, što znači da se naukovanje za struku sastoji od općeobrazovnog dijela koji obuhvaća opće predmete te stručno-teorijskog dijela koji obuhvaća strukovne predmete, kao i praktični dio koji se odvija u licenciranim objektima izvan škole.
Učenici koji se školuju u programu za zanimanje Slastičar, osim općih predmeta iz opće-obrazovnog dijela, u okviru stručnih predmeta uče i dva strana jezika, Matematiku u struci, Računalstvo, Povijest hrvatske kulturne baštine, Biologiju s higijenom i ekologijom, Organizaciju poslovanja ugostiteljskih poduzeća, Osnove turizma, Poznavanje robe i prehrane, Ugostiteljsko posluživanje, Bonton te naravno Slastičarstvo u koje su uključene i praktične vježbe.
Omjer između teorijskog dijela i praktične nastave je pola-pola, što znači da učenici nastavu pohađaju naizmjenično – jedan tjedan pohađaju teorijske predmete, dok drugi tjedan pohađaju praktičnu nastavu koju prati stručni nastavnik Slastičarstva.
U sklopu tjedna praktične nastave, osim rada u licenciranom objektu, održava se i praktična nastava u školi, u okviru predmeta Slastičarstvo s vježbama. Ovaj predmet sadrži brojne raznolike vježbe te osim temeljnih znanja o struci, učenicima daje i širok spektar znanja o slastičarskim proizvodima. Na ovim vježbama učenici rade u malim grupama, od 8 učenika što daje dobar uvid u sposobnosti i motivaciju te mogućnost individualnog pristupa svakom učeniku. Na taj je način omogućeno da se svaki od njih okuša u izradi slastice u svakoj fazi pripreme.
Sam program je osmišljen tako da učenici vide i nauče kako se izrađuju tradicionalni slastičarski proizvodi, regionalne slastice, međunarodne slastice, raznovrsni deserti, sladoledi i dekoracije. Također, velika pažnja posvećena je i modernom slastičarstvu, odnosno trendovima u pripremi, dekoriranju te serviranju slastica.
Osim što imaju priliku izraziti svoju kreativnost na vježbama, učenici mogu i isprobati pripremljene slastice te na taj način kritički ocijeniti svoj rad, ali i radove drugih učenika.
U sklopu vježbi učenici imaju određenu slobodu izbora receptura koja mora biti u skladu s planom i programom vježbi. Upravo se ovakav pristup pokazao uspješnim jer potiče učenike da sami istražuju recepture i načine pripreme te tako produbljuju interes prema struci.
Dio vježbi je interdisciplinaran kako bi učenici koji se školuju za slastičare zajedno s učenicima kuharstva i ugostiteljskog posluživanja prezentirali svoje radove te razmijenili znanja iz srodnih i međusobno usko povezanih struka. Na ovaj način stječu i iskustvo po pitanju bontona, međusobne suradnje te komunikacije što uvelike utječe na razvoj samopouzdanja u radu.
Učenici sudjeluju u mnogim školskim i samostalnim projektima u okviru struke, a u samoj školi postoji i učenička zadruga što omogućuje sudjelovanje u humanitarnim projektima pa tako učenici stječu i znanje i iz humanosti i solidarnosti.
„Škola Ban Josip Jelačić iz Zaprešića moderna je ustanova koja svojim učenicima, osim redovnog programa za koji su se opredijelili, nudi i čitav niz drugih aktivnosti i sekcija u koje se mogu uključiti te tako razvijati svoje interese i sposobnosti. Projektna nastava, sportske aktivnosti i natjecanja iz raznih područja motivacija su učenicima da postignu što bolje rezultate na svim životnim poljima.“ – ponosno ističe nastavnica Šams, navodeći da u njihovom kabinetu slastičarstva uvijek vlada pozitivna radna atmosfera i želja za stjecanjem novih znanja i vještina te da nastoje da se njihovi učenici osjećaju ugodno i da im nastava bude zanimljiva i poticajna.
Rezultat takvog pristupa učenicima vidljiv je i na njihovim dosad ostvarenim uspjesima. Naime, njihovi učenici sudjelovali su na brojnim međužupanijskim i državnim natjecanjima, a među postignutim uspjesima ističu se prvo mjesto na državnom natjecanju Gastro iz 2010./2011., dva druga mjesta na istom natjecanju iz 2011./2012. i 2016./2017. te jedno treće iz 2012./2013. godine.
Iako među njihovim bivšim učenicima još nema svima poznatih slastičarskih imena, ponosni su što mnogi od njih grade karijeru u renomiranim objektima i tamo postižu izvrsne rezultate u svojoj struci.
Za upis u program Slastičar potrebno je osim općih uvjeta propisanih natječajem donijeti i liječničko uvjerenje te ugovor o naukovanju sklopljen s licenciranim objektom.
Takve objekte moguće je pronaći u svakoj područnoj obrtničkoj komori gdje postoji popis obrtničkih radionica i pravnih osoba koje zadovoljavaju uvjete za prijem učenika te su licencirani za provedbu naukovanja.
Po završetku trogodišnjeg strukovnog obrazovanja polaže se Naučnički ispit kojim se provjeravaju stečene kompetencije za potrebe obavljanja poslova u skladu sa standardom kvalifikacije i strukovnim kurikulumom za stjecanje kvalifikacije, a koji se sastoji od izvedbe radne probe u okviru složenijeg ispitnog zadatka za provjeru praktične vještine i razine samostalnosti te odgovornosti za potrebe struke.
Uspjeh se vrednuje u skladu sa stečenim stručnim kompetencijama i očekivanim ishodima za određenu kvalifikaciju.
I na kraju svima onima koji razmišljaju o upisu ove škole, nastavnica Šams poručuje kako se budućim učenicima ovdje pruža mogućnost da u ugodnom okruženju i u malim grupama, steknu i razviju svoju ljubav prema slastičarstvu, svoje potencijale i kreativnost te steknu sigurnost i samopouzdanje u svijetu slatkih okusa.
U suradnji sa Srednjom školom ban Josip Jelačić Zaprešić
Fotografije: Srednja škola ban Josip Jelačić Zaprešić