Već smo pisali o dunji, zanimljivoj voćki intenzivnog mirisa, a danas otkrivamo na koje je načine možemo koristiti u pripremi slastica.
Dunja se može konzumirati na različite načine: sirova, pečena ili kuhana. Budući da je plod dunje dosta tvrd, rijetko se jede sirov, ali ako se ostavi da dozrije onda ga se može konzumirati sirovog jer se smekša.
Dunja se može peći samostalno, ali se može puniti nadjevom od maslaca, šećera i vrhnja te tako napunjena peći.
Budući da kora dunje sadrži veliku količinu pektina, dunje se često koriste za pripremu marmelada, kompota, želea te voćnih kašica. Riječ marmelo na portugalskom je naziv za dunju pa upravo od tuda potječe naziv marmelada. Poznata je španjolska slastica od dunje, membrilo. To je zapravo dunja kuhana sa šećerom koja se, kad se ohladi reže na tanke ploške te poslužuje kao samostalna slastica, a uz nju se mogu poslužiti i mekani sirevi. Inačica ove slastice postoji u Francuskoj, ali i u Hrvatskoj, poznatija pod nazivom kotonjata.
Dunje su izvrsne kao dodatak nadjevu za pitu od jabuka ili krustada upravo zbog svoje izrazite arome. Prije nadjevanja pite, dunju je potrebno blanširati desetak minuta, a zatim oguliti i narezati na ploške te pomiješati s ploškama jabuka, šećerom i cimetom u prahu. Od dunja se mogu izraditi i pjenaste slastice poput moussea i souffléa.
Fotografija: PIxabay