Manifestacija posvećena zaštićenoj korčulanskoj slastici upravo je u tijeku, a centralni dio će se održati u subotu kada nas očekuje natjecanje u pripremi lumblije.
Jesen je u Veloj Luci već tradicionalno vezana uz njihov poznati kolač – lumbliju. Ovogodišnje izdanje Stajuna od lumblije, koje se u Veloj Luci održava od 22. do 30. listopada, osobito je svečano i zbog činjenice da je ova korčulanska slastica ove godine dobila i nacionalnu zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla.
Centralni dio ove manifestacije, kojim će ujedno ona i završiti, održat će se u subotu 30. listopada od 17 sati. Naime, tada nas, uz prodajnu izložbu, očekuje i natjecanje za „Zlatnu lumbliju“ Vele Luke 2021. uz ocjenjivanje stručnog žirija čiji je predsjednik i ove godine vrsni gastronomski stručnjak prof. Josip Žuvela.
U dosadašnjem, pak, dijelu manifestacije već je bilo pregršt zanimljivih događanja za ljubitelje lumblije. Prvog dana manifestacije, nakon službenog otvorenja, održan je drugi po redu „Slatki festival“ u organizaciji Srednje škole Vela Luka na čelu s voditeljicom projekta Jakicom Pecotić. Učenici Srednje škole Vela Luka, zanimanja kuhar, izrađivali su pršurate, a njima su se pridružile članice Lige protiv raka Korčula-Pelješac-Lastovo-Mljet te bivši učenici Srednje škole Vela Luka. Sudjelovalo je ukupno 7 natjecateljskih timova, a kvalitetu pršurata ocjenjivao je stručni žiri te proglasio pobjednički tim maturanata 3. razreda: Sandra Dragojevića i Petra Damjanovića. Svi posjetitelji „Slatkog festivala“ mogli su kupiti porciju pršurata, a prikupljena sredstva donirana su dijelom Udruzi Liga protiv raka Korčula-Pelješac-Lastovo-Mljet, a dijelom će biti utrošena za opremanje školskog kuharskog praktikuma u Srednjoj školi.
Dan kasnije, na terasi renomiranog šibenskog restorana Pelegrini, u organizaciji društva Vela Luka iz Šibenika, tradicionalni kolač s otoka Korčule predstavile su Barbara Mirošević, potpredsjednica Udruge maslinare Vela Luka, Nikolina Oreb iz Turističke zajednice Vela Luka i Katarina Surjan iz OPG-a Surjan, certificiranog proizvođača lumblije. Osim lumblije kušalo se i mlado korčulansko maslinovo ulje zaštićene oznake izvornosti koje je chef Rudolf Štefan servirao uz lumbliju te time ponudio novu ideju prezentacije ove aromatične slastice.
Također u subotu poslijepodne na terasi Hotela Korkyra održana je radionica izrade lumblije pod vodstvom Leonide Grbin na kojoj je sudjelovalo više od 50 gostiju iz Hrvatske, Slovenije i Mađarske. Uz prezentaciju sastojaka i postupka izrade lumblije prisutni su imali priliku kušati ovaj tradicionalni kolač uz razne vrste domaćih rakija.
Cjelokupni program ovogodišnjeg izdanja Stajuna od lumblije popraćen je i na lokalnim radio postajama Radija Val na 96,5 MHz i Radija M na 90,1 MHz. Radijske emisije tematski su vezane uz gastronomiju s posebnim naglaskom na tradicionalnu recepturu i način izrade lumblije te običaje koji se u Veloj Luci njeguju do danas. Uz sudjelovanje brojnih zanimljivih gostiju, bit će predstavljen i projekt zaštite lumblije oznakom zemljopisnog podrijetla.
Napomenimo na kraju da je ova manifestacija prvi put održana prije pet godina s ciljem očuvanja i promocije ovog posebnog kolača i običaja povezanih s njime. Naime, dolazak blagdana Svih svetih na Korčuli je povezan s mirisima i okusima lumblije. Ovaj obredni slatki kruh svoju posebnost krije u „sastojcima jeseni“ poput badema, oraha, grožđica, varenika i posebne mješavine mirodija, a sve više postaje simbolom naše gastronomije koji objedinjuje tradiciju i suvremenost.
U suradnji s Turističkom zajednicom Općine Vela Luka
Fotografije: Turistička zajednica Općine Vela Luka