Na našem ste portalu već mogli čitati o tajnama smeđeg šećera, a danas vam donosimo i pregled vrsta smeđeg šećera i njihovih osnovnih karakteristika.
Turbinado i Demerara
Turbinado je ime dobio po procesu njegova nastanka – vrtnje u cilindru ili turbini dok se raspršuje. Ova vrsta šećera ima velike, zlatno-smeđe kristale, koji okusom nalikuju na med pa se često koristi kao njegova zamjena.
Demerara je ime dobila po koloniji u Gvanaji koja je prvotni izvor ove vrste šećera. I kod ovog su šećera kristali veliki, ali nešto grublji nego kod Turbinada te su pomalo ljepljivi zbog melase. Bogatog je okusa te hrskave teksture. Najčešće se koristi u Europi.
Muscovado ili Barbados
Ova vrsta smeđeg šećera proizvodi se bez centrifugiranja na način da se sok iz šećerne trske zagrijava uslijed čega se zgrušnjava, a nakon toga isparava na suncu zbog čega zadržava dosta prirodnih materijala te je prilično vlažan. Ima grube, tamne kristale i ljepljive je teksture. Otporan je na visoke temperature, a rok trajanja mu je prilično dug. Poznat je još i pod nazivima: Barbados šećer, melasa šećer i vlažni šećer. Prilikom upotrebe ove vrste šećera umjesto bijelog šećera preporučuje se smanjiti predviđenu količinu šećera navedenu u receptu.
Jaggery ili Gur
Osim od soka šećerne trske ovaj se šećer izrađuje i od soka palme, kokosa ili datulja. Boja varira od zlatno smeđe do tamno smeđe. Ima izrazito karakterističan sladak miris i okus. Prodaje se u blokovima koji se prilikom upotrebe ribaju ili otapaju. Ova vrsta šećera najčešće se konzumira u Aziji i Africi.
Rapadura
Iako mu je originalni naziv Rapadura šećer poznat je i kao Panela, Raspadura, Chancaca te Piloncillo ovisno o mjestu gdje je napravljen. Budući da se kuha na laganoj vatri te ne dolazi do odvajanja melase, ova se vrsta smatra najboljim izborom jer sadrži najviše hranjivih tvari, vitamina i minerala od svih vrsta smeđih šećera. Ova vrsta šećera proizvedena je organski te ne sadrži kemikalije.
Fotografija: Pixabay