Države članice EU su prema zakonu od 2011. postupno trebale ukinuti 55 pesticida koji su identificirani kao osobito štetni, no umjesto toga njihova se prisutnost u hrani dramatično povećala u posljednjih deset godina.
Porast upotrebe pesticida prikazan je u izvješću koje je objavila Pesticide Action Network, a podaci ukazuju na neuspjeh država članica da provode zakone koji štite potrošača.
PAN Europa i članovi organizacije pozivaju na izravnu zabranu 12 najotrovnijih pesticida te postpuno ukidanje svih 55, vrlo štetnih, pesticida do 2030. godine.
U 2009. Uredbom (EZ) br. 1107/2009 uvedena je nova kategorija aktivnih tvari poznata kao Kandidati za zamjenu koja je trebala identificirati najštetnije odobrene aktivne tvari za ljude i okoliš te ih zamijeniti manje štetnim kemikalijama i nekemijskim alternativama kako bi se konačno pokrenulo njihovo postupno ukidanje.
“Ova kategorija okuplja najgore tvari koje se koriste u hrani, a koje su još uvijek odobrene na europskom tržištu. Sada udruge Farm to Fork i Biodiversity Strategies predlažu smanjenje njihove upotrebe za 50 % u 2030. Da su članice države ozbiljno slijedile zakonski cilj postupnog ukidanja koji je postavljen Uredbom o pesticidima, onda bi ovaj cilj bio već danas postignut.”, kazala je Salomé Roynel, voditeljica kampanje u PAN-u, a stoji u priopćenju PAN-a.
Budući da su te tvari jako toksične, Uredba (EZ) 1007/2009 regulira ih strože od drugih aktivnih tvari. Njihovo je razdoblje odobrenja na 7 godina, u odnosu na druge pesticide za koje je razdoblje 15 godina, a države članice su zakonski obavezne dati prednost manje štetnim alternativama. Cilj principa zamjene jest postupno ukidanje najštetnijih pesticida.
Najnovije PANovo izvješće pokazuje kako je hrana, ne samo u državama članicama, već u cijeloj Europi sve više kontaminirana ovim najštetnijim pesticidima.
„Ove bi kemikalije trebale nestati iz naše hrane. No umjesto toga mi promatramo dramatično povećanje izloženosti ovim najotrovnijim tvarima tijekom posljednjih deset godina. Broj voća i povrća kontaminiranog ovim pesticidima i dalje raste. Često se na hrani uočavaju višestruki ostaci dviju ili više štetnih tvari istovremeno. To jasno pokazuje da države članice nikada nisu ni provele pravila zamjene te da nisu uspjela u njihovoj zadaći da zaštitu potrošača.” – istaknula je Roynel u PAN-ovom priopćenju te dodala: „Zamjena najopasnijih kemikalija postala je vodeći princip Strategije održivosti kemikalija EU-a, a dugotrajni neuspjeh zamjene ovih najštetnijih pesticida je skandal! Prijelaz EU na održivi prehrambeni sustav ne može se postići sve dok se najopasniji pesticidi u potpunosti ne eliminiraju iz njegove proizvodnje i sustava potrošnje. Ovo nije samo politička težnja već zakon od 2011. i vrijeme je da države članice napokon djeluju u skladu s tim”.
Nova kampanja PAN-a koja kreće u narednih nekoliko mjeseci pred države članice postavlja iduće zahtjeve:
- odmah ukinuti 12 najotrovnijih kandidata za zamjenu opasnih pesticida
- moraju početi zabranjivati sve proizvode s pesticidima koji sadrže kandidate za zamjenu i o svom napretku obavještavati Europsku komisiju i javnost
- Europska komisija mora osigurati da zamjenske smjernice budu neovisno pregledane do kraja 2022. u korist ne-kemisjkih alternativa i odmaknuti se od intenzivne upotrebe pesticida
- također, Europska komisija mora stati na kraj kontinuiranom produljivanju upotrebe ovih štetnih tvari
- te treba usvojiti politiku nula ostataka u hrani do 2035.
Izvor: pan-europe.info
Fotografija: Unsplash