Kada sat na Novu godinu otkuca ponoć, osim zvuka vatrometa, čuje se i onaj otvaranja boce šampanjca, a kako i kada je nastala ta tradicija donosimo u nastavku.
Nazdravljanje šampanjcem tradicija je koja se održava još od 5. stoljeća, najčešće za Novu godinu, ali i za velika slavlja poput rođenja djeteta, godišnjica braka, proslava diploma i sličnih velikih životnih trenutaka.
Poznato je kako piće šampanjac dolazi iz francuske regije Champagne te da je u svom prvotnom obliku bio vino, a tek onda pjenušavo piće. Za njegov nastanak zaslužan je kralj Clovis koji je koristio vino iz regije Champagne kako bi obilježio svoje obraćenje na katoličanstvo u kasnom 5. stoljeću, a desetljećima kasnije, točnije 1662., engleski je znanstvenik, Christopher Merret, razvio tehniku kojom se mjehurići uvlače u vino te je tako nastao šampanjac.
Ovo je pjenušavo piće slavu steklo u 18. stoljeću na kraljevskim dvorima u Europi, a smatralo se da je to oblik „svete vode“ u određenim vjerskim ritualima, dajući ton današnjoj tradiciji šampanjca.
Stvari su se počele mijenjati nakon Francuske revolucije i velikih društvenih promjena koje je to razdoblje donijelo; tada je šampanjac brzo postao popularan kao poželjan način proslave posebnih prigoda.
Tijekom sljedećih godina taj je prepoznatljivi zvuk otvaranja čepa prije ulijevanja u čaše postao sinonim za jednu od najvećih proslava: doček Nove godine.
U 19. stoljeću vinari su počeli proizvoditi šampanjac u većem opsegu i različitih kvaliteta pa je tako šampanjac postao dostupan u srednjoj klasi.
Šampanjcem se danas nazdravlja za uspješnu novu godinu, za rođenje djeteta, za okrugle rođendane, na vjenčanjima, na automobilskim utrkama, diplomama i brojnim drugim važnim životnim slavljima tako da je šampanjac zapravo sinonim za proslavu.
Uz šampanjac se tradicionalno veže i sablja kojom se odrubljuje vrh boce, a ova tradicija datira iz doba Napoleona.
Kada bi slavili jednu od brojnih Napoleonovih pobjeda, vojnici bi često klizili sabljom duž boce šampanjca kako bi je otvorili, a Napoleon je o šampanjcu rekao „Šampanjac! U pobjedi se zaslužuje; u porazu treba”.
Izvor: catawiki.com
Fotografija: Canva