Singapurski i malezijski znanstvenici razvili su metodu kojom se može smanjiti upotreba palminog ulja.
Procjenjuje se kako će se u 2024. proizvesti 107,6 milijuna tona palminog ulja, unatoč činjenici da je opasno za zdravlje te da je širenje plantaža za njegov uzgoj uzrokovalo masovno krčenje šuma diljem svijeta.
Znanstvenici sa singapurskog Nanyang Technological University (NTU) i malezijskog Sveučilišta Malaya pronašli su zdraviju, zeleniju alternativu palminom ulju. Naime, razvili su metodu za učinkovitu proizvodnju i ekstrakciju biljnih ulja iz mikroalgi.
Ova ulja sadrže više polinezasićenih masnih kiselina, a to pomaže u snižavanju razine „lošeg“ kolesterola u krvi te smanjuje rizik od razvoja srčanih bolesti i moždanog udara.
Za proizvodnju ovih ulja, u otopinu koja sadrži alge dodaje se pirogrožđana kiselina, organska kiselina koja se nalazi u svim živim stanicama te se smjesa izlaže ultraljubičastom svjetlu kako bi se potaknula fotosinteza.
Nakon 14 dana mikroalge se isperu, osuše i tretiraju metanolom kako bi se mogla ekstrahirati ulja.
Prema navodima znanstvenika, ultraljubičasto svijetlo može se zamijeniti sunčevim svijetlom kada se proizvodnja odvija u velikim razmjerima.
Kažu i kako su u NTU-u, u zasebnoj studiji razvili i metodu za proizvodnju pirogrožđane kiseline fermentacijom postojećih organskih otpadnih proizvoda, poput ostataka soje i voćnih kora, što ne samo da bi smanjilo troškove proizvodnje, već bi pomoglo i u smanjenju otpada od hrane.
William Chen, direktor NTU-ovog programa za znanost i tehnologiju hrane (FST) i promotor projekta osvrnuo se na projekt te rekao: „Naše rješenje je trostruki pristup rješavanju tri hitna pitanja. Mi kapitaliziramo koncept uspostavljanja kružnog gospodarstva, pronalazimo namjene za potencijalne otpadne proizvode te ih ponovno ubrizgavamo u prehrambeni lanac. U ovom slučaju oslanjamo se na jedan od ključnih prirodnih procesa, fermentaciju, da pretvorimo tu organsku tvar u otopine bogate hranjivim tvarima, koje bi se mogle upotrijebiti za uzgoj algi, što ne samo da smanjuje našu ovisnost o palminom ulju, već drži ugljik izvan atmosfera.” – prenosi soogoodmagazine.com
Izvor: sogoodmagazine.com
Fotografija: Unsplash