Za zdravije kolače, pšenično se brašno može zamijeniti zobenim, kukuruznim, ječmenim, pirovim, sojinim ili rižinim brašnom.
Bez brašna nezamisliva je priprema većine slastica. Iako postoje razne vrste brašna, zbog zapadnjačke kulture i tradicije najčešće brašno koje se koristi za izradu tijesta i kolača je pšenično bijelo brašno. No, opcije u pripremi kolača s drugačijim vrstama brašna zaista su bezbrojne. Čak i mala varijacija u vidu korištenja integralnog pšeničnog brašna umjesto bijelog, slasticama će donijeti novi okus.
Prava avantura kreće s upotrebom brašna od drugih žitarica, čiji je omjer najbolje utvrditi malo po malo, miješajući ih s količinom bijelog brašna navedenom u receptu dok se ne zamijene u odgovarajućem omjeru ili u potpunosti. Ovdje su navedene samo neke od opcija kojima se može zamijeniti pšenično brašno. Međutim, potrebno je napomenuti kako je s brašnom zaista potrebno eksperimentirati!
Zobeno brašno sadrži gluten i bogato je proteinima. Zbog njegovog blago slatkastog okusa prikladno je za pripremu kolača. Lako ga je napraviti kod kuće mljevenjem zobenih pahuljica.
Kukuruzno je brašno izrazito bogato vlaknima. To je brašno djetinjstva i bakinih slastica. Zbog svog blago slatkastog okusa prikladno je za pripremu kolača, a što je finije mljeveno, kraće će biti vrijeme pečenja slastica.
Ječmeno brašno ne sadrži gluten i ima okus koji pomalo podsjeća na orahe. U pripremi kolača najbolje ga je pomiješati s drugim vrstama brašna koje sadrže gluten.
Pirovo brašno sadrži vrlo malo glutena i bogato je vlaknima. Odlično je za kekse i bez miješanja s pšeničnim brašnom, za pripremu kuglofa i drugih slastica od tijesta.
Sojino brašno ima nizak glikemijski indeks i lako je probavljivo. Prikladno je za pripremu svih vrsta kolača, samostalno ili pomiješano sa pšeničnim brašnom.
Rižino brašno dobiva se od bijele ili integralne riže i pogodno je za osobe s intolerancijom na gluten. Posebno je prikladno za pripremu keksa.
Fotografija: Pixabay